Zararlı yazılımlar bugün bilgisayar dünyasının bir numaralı sorunu ve mutlaka en az 1 tane zararlı yazılımla mücadele çözümünün bilgisayara kurulu olması tavsiye edilir. Bununla birlikte donanım tabanlı zararlı yazılımlarla mücadele mümkün olabilir. 

Elektromanyetik dalgalar ile anti-virüs

Bilgisayar Bilimleri ve Rastgele Sistemler Enstitüsü – IRISA tarafından yapılan bir çalışma özel manyetik dalgalar kullanarak yazılım gerekmeksizin zararlı yazılımları tespit etmeyi başardı. Özel sistem Raspberry Pi tabanlı. 

Araştırmacılar Raspberry Pi kartına bir osiloskop ve H-Field sonda çubuğu bağlamış. Kartın üzerindeki yazılımda ise güvenli ve zararlı yazılımların yaydığı elektromanyetik dalgaları toplanarak evrişimsel sinir ağları olarak da tanımlanan CNN yapay zekâ ile algılama yapılıyor. 

Sistemi belirli bir süre eğiten araştırmacılar yüzde 99.82 oranında doğruluğa ulaştıklarını söylüyor. Bu testler esnasında hedef cihaza herhangi bir yazılım kurulmamış. Yani her şey bu sistem üzerinde gerçekleşiyor. Doğal olarak son kullanıcı tarafında yaygın bir kullanım beklemek mantıklı olmaz ancak kurumsal tarafta fayda sağlayabilir.
 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Nefret
0
Nefret
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Offf Offf
0
Offf
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Yusuf HIZARCI
Teknoloji ile içli dışlı birisiyim.Ayrıca akıllı telefon ve tabletlerde mekanik / yazılımsal sorunları çözmekte üstüme yok.Ayrıca robotik kodlama benim için bir hobi

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir format seç
Soru Sor / Çözüm Ekle
Sorunuzu Ve Çözümünüzü Buradan Ekleyin
Video
Videolu Çözüm Ekle
Anket
Anket Oluştur.
Görsel
Fotoğraf veya GIF'li Çözüm Ekle
Liste
Çözüm Listeni Ekle
Test Yap
Sınav & Test Oluşturup Sonuç Belirleyin.