Eğer İstanbul'da yaşıyorsanız ve müze gezmek istiyorsanız bu yazımızda size İstanbul'da ki birbirnden güzel müzeleri derledik

1-Yerebatan Sarnacı 

532 yılında Bizans İmparatoru 1. Justiniaus tarafından çevredeli insanların su ihtiyacını karşılayabilmesi için yaptırılan saray Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethetmesiyle Topkapı Sarayının su ihtiyacını karşılamışıtır.

2-Sakıp Sabancı Müzesi

Altılı Köşk 1998 yılında müzeye dönüştürülmek için Sabancı Üniversitesi kullanımına tahsis edildi 2002 yılında Sakıp Sabancı Müzesi adıyla ziyarete açıldı. Sakıp Sabancı'nın 1933-2014 seneleri  arasında yapmış olduğu hat yazısı, el yazması Kuran-ı Kerim, güzel yazı gibi kitaplarıın ilgi gördüğü yurt dışındaki müzelerden de ilgi gördü

3 1453 Panorama Müzesi

İstanbul'un Fetihini konu eden müzedir. Türkiye'nin il panoramik müzesi omasının yanı sıra dünyada üstü kapalı tek panoramik müzedir. Kubbe salonunda yer alan İstanbul'un Fetihinin panoramik fatoğraflarla kapalı alanda yer almasına rağmen ziyaretçilerine açık hava hissiyatı vermekte.

4-İstanbul Oyuncak Müzesi

Sunay Akın tarafından 2005 yılında kurulan müze 1700'lü yıllardan bugüne kadar oyuncakların tarihine göz atabileceğiniz müze tek çocukaları kapsamıyor yetişkinlerede hitap eden bir müze. Müze içerisinde masal kahramanlarının oyuncakları ile dizayn edilmiş bir müze.

5-İstanbul Modern Sanat Müzesi

2004 yılında Türkiye'nin özel girişimleri için yapılmış Türkiye'nin tek modern sanat müzesi unvanına sahiptir. Kurulduğu tarihten bugüne kadar yerli yabancı ziyaretçi alan müze içinde sinema, restoran, kütüphane, sergiler, galeri, sosyal proje, ücretsiz eğitim programı ve atölyeler bulunduruyor.

6-İstanbul Deniz Müzesi

İstanbul Deniz Müzesi Türkiye'nin en büyük denizcilik alanında en büyük müzesidir. Deniz müzesi Preve Deniz zaferinde en kilit ismlerinden olan Kaptan-ı Derya Namı Değer Barbaros Paşanın türbesinin yanında bulunuyor. İkinci Dünya Savaşında Anadolu'ya gönderilen eserler tekrar İstanbul'a getirildi şuanda bulunduğu konuma 1961 yılında yerleşmiştir. Müze içerisinde 20 bine yakın eser bulunmakta içerisnde çocuk odası, 4 ana galeri, sinevizyon odası, 2 fuaye, 2 farklı sanat galerisi ve çok amaçlı salon yer aldığı müze saltanat kayıkları ve dünaynın en eski kadırgalar bulundurmakta.

7-İstanbul Fethiye Müzesi: Pammakaristos Manastırı

 Pammakaristos kilisesi 1261 yılında latin egemenliğinin son bulması ardından eski kalıntıların üzerine geri inşaa edilmiştir. Hz.Meryem'i adanan kilisenin kuzeyinde yer almaktadır. 1315 yılında kilisenin sağ tarafına Hz.İsa için adanan ek bir kilise bulunmaktadır. 1453 yılında İstanbul'un fetihinden sonra kadın manastırı olarak kullanılmıştır. 1455 yılında Patrikhane şuanki konumuna taşınıp 1586 yılına kadar da Patrikhane olarak kullanılmıştır. Sultan 3. Murad tarafından camiye çevirildikten sonraki adı ise Fethiye Camisi oldu. Duvarları 14. yüzyıldan kalma mozaikler ile süslü olan ek kilise 1938-1940 yılları arasında onarım yapıldıktan sonra müzeye geri çevirilmiştir.

8- Türk Ve İslam Eserleri Müzesi

İlk İsmiyle Evkaf-I İslamiye Müzesi ismiyle Süleymaniye Külliyesinde ziyaretçilerine açıldı. Cumhuriyetin ilanı ile Türk ve İslam Eserleri Müzesi olarak anılmaya başlanmıştır. Müzenin bugün konumlandığı İbrahim Paşa Sarayında 1983'ten sonra ziyarete açılabilmiştir. Türklerin yaşayışına ışık tutan metal, tekstil, savaş silahları, halı dokumaları bulunuyor. İslam Dünyasına hitap eden el yazmaları örnekleri sergileniyor.

9- Galata MevlevihanesiMüzesi

Afyon Mevlevihanesi Şeyhi Divane Mehmed Dede tarafından 1941 yılında inşa etirilmiştir. Aynı Zamanda İstanbul'un ilk mevlihanesi unvanı vardır. 1509 yılında Büyük İstanbul Depreminde çıkan yangınlar mevlihaneye zarar vermiştir. Şuanki Görünümü ise 1851-1859 yılında yapılan restorasyon çalışmaları başlanmıştır. Cumhuriyetin ilanından sonra okul olarak hizmet veren mevlevihane 1975'te divan edebiyatı müzesine dönüştürülmüştür. İçinde Semahane, Derviş Odaları,  semahlarda kullanılan enstrümanlar, Şeyh Galip ve Halet Efendi Türbeleri bulunmaktadır 2007-2011 yıllarında yapılan restore ile günümüzdeki görünümüne sahip olmuştur.

10- Harbiye Askeri Müzesi

 Zaman içerisinde eserlerin artması ile Çinli Köşke taşınmıştır bu şekilde de İstanbul Arkeoloji müzesinin temellerini atmıştır. Müzenin en dikkat çekici özelliklerinden bir tanesi de sinemasının, mehterinin, kütüphanesinin ve yayınlarının zamanın çağdaş müzecilik anlayışına uygun bir müze olması. 1940 yılında Aya İrine'de olan Harbiye Askeri Müzesi bir dönem ikinci Dünya Savaşında kapatılmıştır. 1966 yılında müze içerisinde eserlerin az olması düşünülerek yenileme çalışması yapılmıştır 1993 yılında ziyarete açılmıştır.  


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

Sizin Tepkiniz Nedir?

Nefret Nefret
0
Nefret
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Offf Offf
0
Offf
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
Uhud

Kıdemli

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar

Yorumlar

Bir format seç
Soru Sor / Çözüm Ekle
Sorunuzu Ve Çözümünüzü Buradan Ekleyin
Video
Videolu Çözüm Ekle
Anket
Anket Oluştur.
Görsel
Fotoğraf veya GIF'li Çözüm Ekle
Liste
Çözüm Listeni Ekle
Test Yap
Sınav & Test Oluşturup Sonuç Belirleyin.