Fahrettin Koca Covid-19 İlacının Ücretsiz Olarak Verileceğini Açıkladı

Donanım Haber


0

Geçtiğimiz saatlerde Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki Kabine Toplantısı'nın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bilim insanlarının umut verici konuştuğu Covid-19 ilacıyla ilişkin sevindirici gelişmeler sundu. Yakın zamanda ABD’de “acil kullanım onayı” için başvurulması planlanan Merck&Co isimli şirketin geliştirdiği Covid-19 ilacı "molnupiravir" için güzel gelişmeler paylaşılmıştı. Bilim insanlarının söylediğine göre bu ilacın Covid-19'daki ölüm ve yatış oranını yüzde 50 oranında azaltması bekleniyor. Şu anda üçüncü faz aşamasında olan bu ilaç, ağızdan alınan bir ilaç olacak. 

Firma yetkililerinin önceden yaptığı açıklamalarda 775 koronavirüs hastasının testlere katıldığı ve ilacı alanlar arasında hiçbir ölümün yaşanmadığı söylenmişti.

Yakın zamanda ABD’de “acil kullanım onayı” için başvurulması planlanan Merck&Co isimli şirketin geliştirdiği Covid-19 ilacı "molnupiravir" için güzel gelişmeler paylaşılmıştı. Bilim insanlarının söylediğine göre bu ilacın Covid-19'daki ölüm ve yatış oranını yüzde 50 oranında azaltması bekleniyor. Şu anda üçüncü faz aşamasında olan bu ilaç, ağızdan alınan bir ilaç olacak. 

Şirket yetkililerinin daha önce yaptığı açıklamalarda 775 koronavirüs hastasının testlere katıldığı ve ilacı alanlar arasında hiçbir ölümün yaşanmadığı söylenmişti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise geride bıraktığımız saatlerde katıldığı basın toplantısında bu ilaç hakkında güzel haberler verdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın söylediğine göre bu ilaç onayları alıp kullanılmaya başlandıktan sonra Türk halkına ücretsiz olarak verilecek. Aynı Covid-19 aşılarında da olduğu gibi. 

Bakan Koca ayrıca ilacın Türkiye'de üretilmesi için duyuruda bulunduklarını belirtirken açıklamasında şu ifadeleri kullandı: 

"Bunun için bize müracaat ederek 'Biz bu ruhsatı verebiliriz' dedik. Şu an 1 firma var ama biz en az 45 firmanın üretmesini, bize müracaat ettiklerinde toplu ruhsatlandırma düşünüyoruz. Bu dönemde rekabetle en düşük fiyata mal ederek vatandaşı buluşturmayı hedefliyoruz.

Şu an onunla ilgili ruhsat alındı. ABD 5.2 milyar dolarlık sipariş verdi. Birçok ülke ilaca erişim çabası içinde. Biz Türkiye olarak zorunlu lisans vererek Türkiye'de üretimini birden fazla merkezde yaparak vatandaşı en ucuz maliyetle ücretsiz bu ilaçla buluşturmayı hedefliyoruz, bu çok sürmeyecek" 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Sinirli Sinirli
0
Sinirli
Üzgün Üzgün
0
Üzgün
Nefret Nefret
0
Nefret
Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Offf Offf
0
Offf
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Çalışkan Çalışkan
0
Çalışkan
Aşk Aşk
0
Aşk
Komik Komik
0
Komik
Lan Lan
0
Lan
Başarılı Başarılı
0
Başarılı
admin

Acemi

0 Yorum

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bir format seç
Test Yap
Sınav & Test Oluşturup Sonuç Belirleyin.
Anket
Anket Oluştur.
Soru Sor / Çözüm Ekle
Sorunuzu Ve Çözümünüzü Buradan Ekleyin
Liste
Çözüm Listeni Ekle
Video
Videolu Çözüm Ekle
Görsel
Fotoğraf veya GIF'li Çözüm Ekle